--%>
هیدر
پنل ورود ورود
نام کاربری :
رمزعبور :
هیدر
FA EN
پنل ورود ورود
نام کاربری :
رمزعبور :
هیدر\

سفر به منطقه نمونه گردشگری ازناو خلخال

نویسنده : روابط عمومی 1401/06/29
گزارش
926 0

منطقه نمونه گردشگری ازناو در شهرستان خلخال یکی از زیباترین مناطق نمونه گردشگری با چشمه‌ای پر آب است که گردشگران را به تجربه لذت حضور در دل طبیعت دعوت می‌کند

شهرستان خلخال به عنوان سومین شهر بزرگ استان اردبیل از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب استان قرار دارد و به دلیل همسایه بودن با استان‌های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی از موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری برخوردار است. این شهرستان در مسیر جاده‌های مهمی مثل جاده سرچم و جاده معروف اسالم به خلخال قرار دارد و طبیعت کم‌نظیر و مناطق نمونه گردشگری متعدد از پتانسیل‌های این شهرستان برای توسعه گردشگری است.

منطقه نمونه گردشگری ازناو کجاست؟

یکی از مناطق نمونه گردشگری مهم در شهرستان خلخال، منطقه ازناو است که طبیعت بکری دارد و در پنج کیلومتری جنوب شهر خلخال جای گرفته است. این منطقه در نزدیکی جاده خلخال به اسالم واقع شده و می‌تواند نقطه شروع یا پایان مناسبی برای یک سیر و سیاحت فوق‌العاده در دل جنگل‌های اسالم باشد. منطقه نمونه گردشگری ازناو چشمه‌ای به همین نام دارد که از روستایی به نام خوجین سرچشمه می‌گیرد و به همین دلیل با عنوان منطقه ازناو خوانده می‌شود. علاوه بر چشمه، کوه ازناو و باغ‌های متعدد در این منطقه بر جاذبه‌های آن افزوده‌اند که هرساله به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان استقبال گردشگران را در پی دارد. در وجه تسمیه این کوه و چشمه داستان‌های زیادی وجود دارد، عده‌ای معتقدند که وجه تسمیه چشمه «ازناو» به ناودان برمی‌گردد چرا که به نظر می‌رسد دو کوه به هم پیوسته ناودانی به وجود آورده‌اند و چشمه‌ای از دل آن جاری است.

چشمه ازناو با دبی آب ۴۰۰ لیتر در ثانیه یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های استان اردبیل است و همین امر موجب ایجاد باغات و طبیعت زیبایی در مسیر چشمه شده است و کوه ازناو در کنار همین چشمه بلندترین نقطه منطقه است که ارتفاعی به بلندای ۲۴۲۲ متر از سطح دریا دارد. به سبب وجود پنج غار طبیعی بزرگ و کوچک در سازه‌های آهکی کوه ازناو، شرایط زیستگاهی بسیار مناسبی برای زندگی انواع حیوانات و پرندگان وحشی از جمله کل و بز وحشی، کبک و سایر حیوانات بوجود آمده است که به زیبایی‌های طبیعی این منطقه اضافه می‌کند.

مسیرهای دسترسی به ازناو خلخال

گردشگران از چند مسیر می‌توانند به منطقه نمونه گردشگری ازناو خلخال دسترسی داشته باشند، دو مسیر مهم و پرتردد که گردشگران را با عبور از شهرستان خلخال به سایر جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل می‌رساند می‌توانند بهترین انتخاب‌ها باشند. کسانی که از مرکز یا شمال کشور قصد حضور در اردبیل را می‌کنند می‌توانند یکی از دو مسیر جاده سرچم به اردبیل و یا جاده اسالم به خلخال را انتخاب کنند و در مسیر خود مدتی را برای دیدن جاذبه‌ها و زیبایی‌های شهرستان خلخال اختصاص دهند. جاده سرچم یک جاده اصلی برای تردد به استان اردبیل است و انتخاب این مسیر، دسترسی سریع‌تر به شهرستان خلخال را فراهم می‌کند، جاده اسالم به خلخال اما با وجود کیفیت پایین جاده – که لزوم توجه به آن به شدت احساس می‌شود - می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین انتخاب‌ها برای مسافرت باشد. شما با انتخاب این مسیر، از میان جنگل‌های اسالم و در جاده‌ای پر پیچ و خم عبور می‌کنید و هرلحظه با افزایش ارتفاع نسبت به سطح دریا مواجه هستید، تا جایی که در نهایت کل مسیر زیر پای شما می‌ماند و اگر بخت یارتان باشد می‌توانید با جنگل ابر مواجه شوید. در نهایت شما به شهرستان خلخال می‌رسید و در ابتدای مسیر خود به سمت شهر خلخال، منطقه نمونه گردشگری ازناو بهترین انتخاب برای گذراندن یک روز در دل طبیعت و در کنار چشمه پر آب ازناو است.

توسعه گردشگری در ازناو

منطقه نمونه گردشگری ازناو از مدت‌ها قبل، و از زمانی که در این منطقه امکانات خاصی قرار نداشت، به خاطر طبیعت زیبا و منحصر به فرد مورد توجه گردشگران بوده و امروزه نیز با ایجاد برخی تاسیسات و تبلیغات انجام شده استقبال بیشتری از این منطقه می‌شود. همین امر باعث شده است که منطقه ازناو یکی از بهترین مناطق برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری باشد، در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی توجه زیادی به این منطقه داشته‌اند و پروژ‌های متعددی اجرا شده و یا در حال اجرا است. یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه اقامتگاه بوم‌گردی قصر چوبی است که با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰ میلیارد تومانی و با مصالح چوبی انجام شده است و یکی از بهترین نمونه‌های بوم‌گردی در کشور است. احداث هتل، پل معلق و سایر مجموعه‌ها نیز در این منطقه در حال انجام است تا ازناو به یکی از قطب‌های گردشگری استان اردبیل تبدیل شود.

گزارش از توحید سیفشماره تلفن : 4533234050

فکس : 4533232986

ایمیل : mirasardabil[at]gmail.cim

آدرس : اردبیل ،بزرگراه شهدا،حدفاصل فلکه ججین وپل علی آباد ;کدپستی5613951851

©   CopyRight 2016

تمامی حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل

آخرین بروز رسانی : 1402/07/05        Brandidea