--%>
هیدر
پنل ورود ورود
نام کاربری :
رمزعبور :
هیدر
FA EN
پنل ورود ورود
نام کاربری :
رمزعبور :
هیدر\

در گرامیداشت هفته استان اردبیل

کتاب روایت زندگی و عرفان شیخ صفی الدین اردبیلی به چاپ سوم رسید

نویسنده : روابط عمومی 1399/05/05
میراث فرهنگی
59 0

جلد سوم کتاب شرح صفا روایت زندگی و عرفان شیخ صفی الدین ‌اردبیلی منتشر شد و نویسنده در این کتاب ضمن استفاده از کتاب صفوه‌ الصفا و سایر منابع تاریخی و عرفانی، کوشیده تا با نثری ساده و روان، ماجرای زندگی شیخ صفی ‌الدین اردبیلی را روایت کند

به‌گزارش روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، روز چهارم مردادماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز بزرگداشت شیخ صفی‌الدین اردبیلی نام‌گذاری شده است؛ به همین مناسبت و هم‌زمان با هفته بزرگداشت اردبیل، به معرفی کتاب «شرح صفا» تالیف امیر رجبی می‌پردازیم که شامل زندگی‌نامه و تعالیم عرفانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی و چاپ سوم آن در حال انتشار است.

شیخ صفی‌الدین اردبیلی عارف بزرگ قرن هشتم هجری، از ستارگان درخشان آسمان عرفان و معنویت و از آخرین نسل مشایخ وارسته‌ای است که متأسفانه با وجود جایگاه مهم و تأثیر انکارناپذیر وی در تاریخ عرفان، آن‌گونه که باید و شاید، شخصیت و اندیشه‌های متعالی او در بین مردم شناخته نشده است.

در چنین شرایطی که منابع مکتوب چندانی برای معرفی دقیق و مستند زندگی و مکتب معنوی شیخ صفی وجود ندارد، امیر رجبی نویسنده و محقق حوزه ادبیات عرفانی، پس از چند سال مطالعه و پژوهش در مورد زندگی و تعالیم عرفانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، کتاب «شرح صفا» را به رشته تحریر درآورده و منتشر کرده است.

رجبی در فصل اول کتاب، ضمن معرفی اجداد و نیاکان شیخ صفی‌الدین اردبیلی و سابقه تاریخی این خاندان به مرور دوران کودکی و جوانی وی می‌پردازد، در فصل دوم، شیوه‌های تربیت و مراحل سلوک عرفانی او در نزد استادش شیخ زاهد گیلانی مورد بحث قرار می‌گیرد و فصل سوم کتاب به ماجراهای دوران ارشاد شیخ صفی‌الدین در اردبیل اختصاص دارد؛ در دو بخش آخر همین فصل، نمایی از زندگی روزانه شیخ و خصوصیات اخلاقی و رفتاری او ارائه می‌شود.

در فصل چهارم کتاب، ویژگی‌های مکتب عرفانی شیخ صفی و نظریات و تعالیم معنوی او براساس حکایت‌ها و سخنانش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و فصل پنجم کتاب شرح صفا، پایان زندگی شیخ صفی و سرنوشت نوادگان و جانشینانش تا شاه اسماعیل صفوی و تشکیل حکومت صفوی را به اجمال مرور می‌کند. فصل پایانی کتاب نیز به گزیده‌ای از سخنان شیخ صفی‌الدین اردبیلی در مورد تفسیر آیات قرآنی و احادیث و شرح موضوعات و اشعار عرفانی اختصاص یافته است.

در این کتاب، نویسنده ضمن استفاده از کتاب «صفوه الصفا»  و سایر منابع تاریخی و عرفانی، کوشیده است تا با نثری ساده و روان و البته مستند و دقیق، ماجرای زندگی شیخ صفی و آموزه‌های معنوی او را به‌طور کامل روایت کند.

چاپ اول و دوم این کتاب در ۴۰۰ صفحه توسط انتشارات سوره مهر در سال ۱۳۹۸ منتشر شده و در کتاب‌فروشی‌ها، سایت‌ها و مراکز پخش اینترنتی کتاب برای خرید و استفاده علاقه‌مندان عرضه شده است و این کتاب به‌دلیل استقبال زیاد و تقاضای علاقه‌مندان، زیر چاپ سوم رفته است.

انتهای پیام/

نادر فلاحی شیخ صفی الدین استان اردبیل

شماره تلفن : 4533234050

فکس : 4533232986

ایمیل : mirasardabil[at]gmail.cim

آدرس : اردبیل ،بزرگراه شهدا،حدفاصل فلکه ججین وپل علی آباد ;کدپستی5613951851

©   CopyRight 2016

تمامی حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل

آخرین بروز رسانی : 1399/05/21        Brandidea