پنل ورود ورود
نام کاربری :
رمزعبور :
از نو
 
تغییر رنگ پس زمینه
 
 
 
 
 
 
 
قلم
تغییر نوع قلم
1- نازنین
2- نسیم
3- یکان
4- کودک
5- Tahoma
6- Arial
سایز
A
A
A
A
A
A
A
FA
EN
هیدر
هیدر
هیدر

بافته ای چشم نواز از هنر دستان زنان عنبران

نویسنده : 1399/02/09
صنایع دستی
103 0

گلیم عنبران که بافته ای چشم نواز از هنر دستان زنان روستایی است، دارای شهرت جهانی بوده و از صنایع دستی مهم استان اردبیل به شمار میرود

در کوچه پس کوچه‌های این شهر بیشترین صدایی که به گوش می رسد صدای بافتن تار و پود عشق برجان گلیم است، اینجا عنبران شهری در ۷ کیلومتری شمال شهرستان نمین، مهد تولید گلیم در استان اردبیل است.

شهر عنبران رتبه سوم تولید‌ گلیم در کشور را نیز دارد، گلیم‌های این منطقه به‌دلیل نقش و نقوش زیبا و از دل طبیعت و کیفیت مناسب شهرت جهانی دارند.

دختران و زنان دیار عنبران سالهاست صبح و شام‌شان با تار و پود گلیم و گلیم‌بافی گره خورده است و سالهاست هنر دستشان گلیم‌بافی است، گلیمی  پر از رنگ و نقش و زیبایی که برای حفظ آداب و رسوم گذشته‌مان و صد البته برای گذران زندگی اهالی شهر بافته می‌شود.

گلیم‌های منطقه عنبران با نقوشی بی‌بدیل چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد، بیش از ۱۵ طرح در بین بافته‌های گلیم شهر عنبران دیده می‌شود که معروف‌ترین آنها نازنازی ترنج و بته‌ریز است.

در عنبران در هر خانه هر بانویی با به پا کردن دار کوچکی در منزل می‌تواند هنر دست خود را به کار گیرد و در واقع به صنعت منطقه خود کمک کرده و به اقتصاد خانه و خانواده نیز رونق بخشد. در گوشه هر خانه دار قالی‌ای منتظر دستان پرتوان زنان دیار عنبران است که در کنار کار خانه، کاری درآمدزا نیز داشته باشند.

با این کار هم اوقات فراغتشان را پر می‌کنند وهم با افتخار تمام  در تامین نیازهای معیشتی خانواده سهیم می‌شوند و پس از اتمام کار  گلیم، احساس سربلندی برای یک کدبانوی عنبرانی به ارمغان می‌آید وقتی او پس از به اصطلاح  «بریدن گلیم» و پرداخت نهایی محصول، نفسی عمیق می‌کشد و تمام خستگی کار و تلاش مضاعف از او دور می‌شود.

گلیم دو روی عنبران

با کمی تفکر در دوسوی گلیم بافته شده در عنبران می‌توان اوج هنر را در بافت دوسویه گلیم دریافت، عجیب است که با یک‌بار بافتن، هر دوسوی گلیم به یک شکل نمود پیدا می‌کند یعنی گلیم عنبران پشت و رو ندارد و علت عدم توانایی صنعت بی‌رحم امروزی در نابودی و ارائه جایگزین برای گلیم عنبران همین است و بس.

رتبه سوم عنبران در تولید گلیم در کشور/ نشان اصالت یونسکو برای شهر عنبران

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل با اشاره به اینکه شهر عنبران رتبه سوم تولید گلیم در کشور را دارد، اظهار کرد: در شهرستان نمین بیش از ۴ هزار بافنده گلیم مشغول به فعالیت در این هنر- صنعت هستند که در منطقه عنبران نیز که یکی از مهم‌ترین مناطق تولید گلیم در استان و شهرستان نمین است ۲ هزار نفر مشغول به تولید گلیم هستند.

محمودی افزود: سالانه در منطقه عنبران بیش از ۹۰ هزار متر مربع گلیم تولید می‌شود.

وی تشریح کرد: تولیدات گلیم شهر عنبران علاوه بر استان و کشورمان، طعم شیرین صادرات به کشورهای اروپایی، کلمبیا، آلمان، گرجستان، ترکیه و آذربایجان را نیز تجربه می‌کند و بیش از ۷۰ درصد تولیدات گلیم صادر شده و ۳۰ درصد در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: به‌خاطر کیفیت بی‌نظیر و رنگ و نقش بی‌بدیل گلیم عنبران نشان اصالت یونسکو نیز به این شهر اختصاص یافته است.

تولیداتی متنوع با گلیم‌

در سال‌های اخیر برای اینکه مشتریان بتوانند در انتخاب گلیم گزینه‌های متعددی داشته باشند، بافت این محصول به شکل‌های تابلو فرش، مفرش، زیرتلفنی و کیف‌های متنوع، تلفیقی با چرم طبیعی تولید می‌شود که با استقبال خوب گردشگردان نیز روبرو شده است.

و سخن آخر اینکه امیدواریم با پیشرفت‌های صورت گرفته در عرصه تکنولوژی، بافندگان عنبرانی نیز از ظرفیت فضای مجازی در جهت معرفی، فروش و حتی آموزش علاقه‌مندان به این حرفه بهره گیرند و مسؤولان نیز در جهت صادرات این محصول و معرفی این ظرفیت به دنیا همت بیشتری به کار گیرند.

گزارش از نسیم دانشور

نادر فلاحیصنایع دستیگلیماستان اردبیل

شماره تلفن : 4533234050

فکس : 4533232986

ایمیل : mirasardabil[at]gmail.cim

آدرس : اردبیل ،بزرگراه شهدا،حدفاصل فلکه ججین وپل علی آباد ;کدپستی5613951851

©   Copy Right 2016

تمامی حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل

آخرین بروز رسانی : 1399/03/08        IPRasa