پنل ورود ورود
نام کاربری :
رمزعبور :
از نو
 
تغییر رنگ پس زمینه
 
 
 
 
 
 
 
قلم
تغییر نوع قلم
1- نازنین
2- نسیم
3- یکان
4- کودک
5- Tahoma
6- Arial
سایز
A
A
A
A
A
A
A
FA
EN
هیدر
هیدر
هیدر

هنرمند ورنی باف

ورنی بافی در مغان رونق یافته است -سود اصلی ورنی عاید دلالان می شود

نویسنده : روابط عمومی 1398/02/22
صنایع دستی
167 0

هنرمند ورنی باف پارس آبادی گفت: بیش از ۱۵ سال است که در حوزه ورنی بافی در حال فعالیت هستم و خوشبختانه فعالیت در این رشته در سال های گذشته رو به افزایش است

وحیده زلفی اقدم در گفت و گو با خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، تصریح کرد: بیش از ۱۵ سال است که در حوزه ورنی بافی در حال فعالیت هستم و خوشبختانه فعالیت در این رشته در سال های گذشته رو به افزایش است.

وی گفت: ورنی بافته های ذهنی زنان عشایر مغان است که مطابقت با رنگ های محیطی و لباس های زنان عشایر مغان دارد و با زندگی آنها عجین شده است.

این هنرمند ورنی باف پارس آبادی ادامه داد: ورنی یک محصول تزئینی است که بیشترین کاربرد آن برای نصب روی دیوار و به عنوان رومیزی، رو پشتی و مبل نیز استفاده می شود.

زلفی اقدم با تاکید بر اینکه مواد اولیه ورنی از ابریشم و نخ است، اضافه کرد: بافت یک ورنی ۳ متری حدود ۴۵ روز زمان می برد که کاری بسیار زمان بر ونیازمند دقت است.

وی با اشاره به اینکه ورنی دو گره عمده به نام های «گایخ» و «ترسه گایخ» دارد، بیان داشت: عشایر به خاطر حمل آسان ورنی نسبت به فرش بیشتر از این محصول در زندگی روزمره خود استفاده می کنند.

این هنرمند ورنی باف پارس آبادی عنوان کرد: ورنی در قدیم در زندگی عشایر استفاده مصرفی داشته و برای روبالشی و خوجین و ... استفاده می شد اما اکنون این محصول شکل و شمایل تزیینی و تجاری به خود گرفته است.

نقوش ورنی ریشه در طبیعت اردبیل دارد

زلفی اقدم با اشاره به اینکه نمادهای مورد استفاده در ورنی ریشه تاریخی و فرهنگی دارد، یادآور شد: نقش ها و رنگ های مختلفی در ورنی مورد استفاده قرار می گیرد که ریشه در طبیعت استان اردبیل دارد.